Nevşehir merkeze bağlı Kaymaklı Kasabası’nda deneme amaçlı ekilen Üstün 42 yerli fasulyenin hasadı tanıtımı için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kaymaklı Belediyesi tarafından tarla günü&

Programa Tarım ve Orman İl Müdürü Okan Yılmaz, Kaymaklı Belediye Başkanı Harun Çekiç, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Zengin, Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Yavuz Şen, İlçe Tarım Müdürleri, siyasiler, diğer kurum amirleri ve çiftçiler katıldı.

Tarla Günü etkinliğinde yerli tohum ürünü Üstün 42 cinsi fasulyenin hasadı tarla günü etkinliğinde yapıldı.

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, “Üstün 42 Yerli Fasulyenin hasadını Kaymaklı beldesinde Ürgüp Mazı köyü yolu 2. Km düzenlenen tarla gününde gerçekleştirdik. Patates siğili hastalığı nedeniyle karantinaya alınan alanlarda ve diğer alanlarda alternatif ürün olarak ekimi yapılan Üstün 42 cinsi fasulyenin rekoltesinin yüksek olması bizleri ve çiftçilerimizi mutlu ediyor. Şehrimizin verimli toprakları, yerli ve milli tohumlar ile daha da bereketleniyor. Daha önceki açıklamalarımda bahsetmiştim dışa bağımlılığın önüne geçmek daha sağlıklı gıdaya ulaşmak için yerli ve milli tohumu geliştirmeli, sahip çıkmalı ve ekimini yaygınlaştırmalıyız. Ürgüp Ziraat Odası Başkanlığı olarak Kaymaklı beldemizde ekimi yapılan tarlasına misafir olduğumuz çiftçimizi kutluyor, 2021 yılı bitkisel üretimi geliştirme projeleri kapsamında Yerli Kuru Fasulye çeşitlerinin Tanıtımı ve Yaygınlaştırılması amacıyla Tarla Günü etkinliğini organize eden İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve Kaymaklı Belediye Başkanlığımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Mustafa Korkutmaz,  Üstün 42 fasulye türünde 1000 metrekare alandaki hasatta ortalama 400-550 kg ürün elde edilirken, diğer tohumlarda ise 200-280 kg ürün elde edildiği bilgisini verdi.